Jaký druh a velikost písma je vhodný pro váš ebook

Bez ohledu na písmo, které vyberete pro svůj eBook, je na zákazníkovi, jakým písmem chce číst Vaši knihu. Je to totiž zákazník nebo spíše jeho zařízení, které si volí, zda písmo přečte nebo nikoli. Tato skutečnost není zrovna dobrou zprávou pro vás autory ebooků, ale naopak pozitivum přináší koncovým uživatelům/čtenářům, kteří nemusí řešit, kde se jim ebook bude dobře zobrazovat. A to platí dvojnásob v případě převedení souboru PDF, ve kterém jsou nejčastěji ebooky poskytovány, do formátu EPUB (formát pro e-čtečky), který doporučuji časem zařadit do vaše portfólia.

Pro zajištění maximální čitelnosti (napříč různými zařízeními, velikostí obrazovky atd.) odstraňte ze svého rukopisu vše, co by mohlo zbytečně komplikovat proces konverze eBooku. Doporučujeme tedy používat v knize pouze jeden typ písma, konkrétně jedno standardní písmo: Arial, Times New Roman nebo Courier.

Efektní fonty (zvláště ozdobná písma) mohou vypadat skvěle, ale častokrát jsou převedeny do podivných znaků a symbolů. Vaše e-kniha pak může vypadat poškozeně a nečitelně. Pokud si rádi hrajete s fonty, podívejte se na to takhle: držet se bezpečného, nudného fontu znamená jistotu, že se nic neztratí v překladu (nebo v konverzi) a čtenář dostane vše tak jak má, tedy e-knihu se správným čitelným fontem. V našem jazyce je navíc komplikace diakritika, která ještě více umocňuje problém fontů, protože ne všechny diakritiku podporují . Takže jak jsem psal – základní font je sice pravděpodobně pro některé nudný, ale tak universální, že ho přečte jakékoliv zařízení.

Chcete-li zahrnout další prvky, jako je tučné písmo, kurzíva nebo podtržení, použijte nabídku formát písma nebo tlačítka na panelu nástrojů v programu, ve kterém ebook píšete. Jde o standardní prvky, takže se nemusíte bát, že by zde nastal nějaký problém a drtivá většina zařízení tyto prvky bez problémů zpracuje.

Velikost písma pro ebook

Kromě typu samotného písma je podstatná velikost písma, která by měla být přizpůsobena čtenáři. Změna velikosti půjde snadno, pokud nepoužijeme příliš velké nebo malé písmo. Pro písmo textu doporučujeme velikost 12px a pro nadpisy kapitol 14-18px. Čtenáři upřednostňují text, který je dostupný a lze ho číst na vícero zařízení (počítače, telefony, čtečky elektronických knih, tablety a další). Výborná čitelnost a dostupnost tak přicházejí nejen ku prospěchu autora, nýbrž i spotřebitele a to je přeci to nejdůležitější 🙂

Ahoj, jsem grafik, UX vývojář a webdesignér. Mojí vášní je grafika a proto jsem založil a provozuji aplikaci Yourcover. Budu velmi rád, když společně budeme vylepšovat tuto aplikaci.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů