21 chyb při psaní e-booku #1

Napsat svůj první e-book je pro někoho snadné. Pro jiné je to ale skoro až noční můra. Pro všechny co se rozhodnout vstoupit do této řeky, jsou tu ale úskalí, která bychom měli znát, ještě než začneme. Vyvarujete se tak zbytečných chyb a úmorných chvíl, kdy budete koukat na prázdný papír.

Chyby při psaní e-booku

Existuje celkem 21 nejběžnějších chyb při psaní e-booku, kterým je možné se vyhnout. Dnes si ukážeme 7 z nich. Jdeme na to 🙂

1.Vyberte si téma, o kterém víte opravdu hodně

Mnoho lidí vidí jako svůj největší problém o čem mají vůbec psát. Hledají mezi tím, aby to lidi zajímalo, aby to chtěli a aby to mělo hodnotu. Pokud takové téma najdete, možná se dostanete do bodu, kdy si řeknete, že tomuto odvětví zase tolik nerozumíte. V tu chvíli musíte zvážit, zda existuje téma o kterém víte více nebo jestli se pustíte do toho co máte a budete se učit, aby váš e-book měl opravdu hodnotný přínos pro vaše čtenáře. (pokud vše víte, pak se učit nemusíte :)).

Vybírejte si určitě téma, které obsahuje jakýsi střed vašeho blogu, kde celý váš projekt budete rozvíjet. Například pokud budete mít blog o webdesignu, nepište Váš první e-book o jediném prvku z celého designu , ale třeba o možnostech designu, pravidlech, změnách nebo moderních trendech.

2. Dejte lidem to, co vědí, že chtějí

V on-line světě se stane, že na jedno téma vás bude více. Jednoduše Vám vznikne konkurence a vy se tak musíte poprat o fanoušky a čtenáře. Svou konkurenci ale můžete porazit nebo nad ní alespoň získat návrh, pokud si uvědomíte, že lidé ne vždy vědí, co potřebují. Pokud jim tedy ihned na začátku začnete říkat, že potřebují řešení B a oni přitom chtějí řešení A, dost pravděpodobně neuspějete. Proto se držte pravidla v nadpise a dejte lidem to, co vědí, že chtějí, tedy v našem případě řešení A.

Jak zjistit, co lidé chtějí můžete například pomocí dotazníků, kdy jim dáte na výběr z několika možností a poprosíte je, aby si sami řekli, jaké téma chtějí nejvíce.

3. Stáváte se spisovatelem i vydavatelem v jedné osobě

Pokud píšete fyzickou knihu, většinou to funguje tak, že jeden člověk knihu napíše a druhý nebo nakladatelství ji poté vydá. Jenže v on-line podnikání to funguje jinak. Nemáte vydavatele, a tak musíte tuto pozici zastat. Váš e-book, pokud není zdarma, poskytujete pravděpodobně na vašich stránkách, konkrétně na nějaké prodejní stránce. Prodejní stránku vytvářejte už během psaní, aby byla co nejvíce atraktivní. Nesmíte zapomenout na to, že i sebelepší e-book se neprodá sám. Takže si nechte na prodejní stránce záležet. Klaďte velký důraz jak na texty, tak i na grafiku.

4. Psaní e-booku si naplánujte

Bez plánování to prostě nepůjde. Jestliže jen začnete psát, bude po pár dnech nebo už hodinách mít pocit, že píšete pořád to samé. Vytvořte si pro e-book obsah a tím i strukturu celého díla. Rozdělte si e-book do kapitol a ty si pojmenujte. Neznamená to, že si musíte napsat osnovu, je to takový osobní volný brainstorming. Přemýšlejte, jak se bude cítit čtenář, co potřebuje znát pro začátek, jak hodně bude v určité fázi zahlcený a „dostaňte ze sebe všechny nápady“, které Vám usnadní fázi psaní.

5. Mějte esa stále v rukávu

Mnozí si jistě pokládají při psaní e-booku otázky: „má ebook dostatečně velkou hodnotu? Mám tam ještě něco přidat?“. Jenže, co když do vašeho e-booku dáte úplně vše, co víte. Určitě bude mít velkou hodnotu, ale proč by se potom čtenář vrátil na váš blog? Proč by si kupoval váš kurz? Proč by si kupoval další e-book? Už jste mu všechno co víte řekli…

Neodkrývejte tedy všechny vaše znalosti v jednom díle. Mějte ESA v rukávu, abyste měli i nadále stále co nabídnout. Nápady na další témata si zapište někam vedle, dojde na ně řada :). Jelikož se předpokládá, že e-book, který píšete nebude váš poslední nebo poslední dílo na vašem webu, uchovejte si stále některá esa v rukávu. Před dalším dílem ale nezapomeňte opět na průzkum, abyste věděli, co lidé chtějí (bod 2).

6. Nepřehánějte to s úvodem

Ruku na srdce, kdo z vás má rád dlouhé úvody? Osobně, když si něco koupím, chci hned dostat právě to, co jsem si koupil. Nezajímá mě úvod. Když chci například jezdit na kole, chci jezdit a ne poslouchat hodinovou přednášku o výrobci kola. Takže se držte krátkého úvodu, aby se čtenáři mohli přehoupnout ihned na to, co je opravdu zajímá.

Jestliže máte hodně úvodního materiálu jako je vaše webová adresa, sociální sítě a další věci, využijte raději konec e-booku.

7. Pište jen, když se na to cítíte

Jestliže se budete do psaní nutit, pravděpodobně nic světoborného nevymyslíte. Jednoduše vám to nepůjde od ruky a bude vás to nudit a podle toho bude potom vypadat text. Pište pouze tehdy, když budete mít chuť. Můžete napsat kapitolu denně, týdně nebo jednou za měsíc. Je to na Vás. Nikde není psáno, že e-book musíte dokončit do 14 dní. Pište ho jak dlouho chcete, slibte si ale, že čas věnovaný psaní, budete věnovat opravdu psání. Doporučuje se psát 25minut a 5 minut přestávka. Každý tu dobu má jinou, můžete ale vyzkoušet tento způsob.

Závěr

A to je z tohoto článku vše. Dalších 7 pravidel Vám ukážu příští týden 🙂 Odkryjeme si dalších 7 nejčastějších chyb při psaní e-booku.

Ahoj, jsem grafik, UX vývojář a webdesignér. Mojí vášní je grafika a proto jsem založil a provozuji aplikaci Yourcover. Budu velmi rád, když společně budeme vylepšovat tuto aplikaci.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů